Mide kanseri nedir ve nasıl tedavi edilir

admin     19-05-17      41 gösterim     Sağlık     Mide kanseri nedir ve nasıl tedavi edilir

 

Son yılların en çok gözlenen hastalıklarından birisi mide kanseridir. Sizlere bu yazımızda Mide kanseri nedir ve nasıl tedavi edilir bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Her insanda görülme olasılığı oldukça yüksektir ama kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülmektedir. Mide kanseri hastalığının aslında belirgin bir çok sebebi vardır ve bunlar halk arasında da bilinmektedir. Öncesinde mide kanseri nedir buna cevap arayalım.

Mide kanseri nedir?

Mide kanseri, midenin iç yüzünü kaplayan epitel olarak bilinen zar tabakasından kaynaklanan kötü huylu ve saldırgan bir kanser hastalığıdır. Son 60 yıldır falan bu hastalıkta bir düşüş gözlenmiştir bunun en büyük nedeni besinlerin buzdolabında taze olarak saklanıp tüketilmesidir. Bu durum hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da bir nevi önlem olmuştur. Peki ama bu kötü huylu hastalığın belirtileri nelerdir isterseniz ona da bakalım.

Mide kanseri belirtileri nelerdir?

Kanserin bir çok belirtisi vardır fakat o kadar sinsi bir hastalıktır ki bazen hiç belli etmeden hızlı ilerlemektedir. Yani hafif ağrılar yada şişkinlikle başlaması bile insanların aklına bu hastalığı getirmemektedir ve bu yüzden hafife alınıp ilaçlarla tedavi yöntemlerine gidilmektedir. İşte bu kadar hafif başlayıp hızlı ilerleyen kötü bir kanser türüdür.

  • Sürekli iştahsızlık
  • Besin aldıktan sonra sürekli olarak kusma
  • Yemek yedikten sonra yada daha yemeden kokusuyla bile midenin bulanması
  • Hızlı zayıflama gözlemi
  • Mide de yanma ve şişkinlikte belirtilerin başında gelmektedir
  • Hiç geçmeyen yorgunluk hissi
  • Yutkunma zorluğu

Peki tedavi yöntemleri nedir diye soracak olursanız onları da vereceğim. Bir çok yöntemi vardır ama bu aşamalar son noktaya gelmeden doktorunuza başvurarak önlem almalısınız. İlerlemiş olan hastalık süreç olarak hem zorlu geçmektedir hemde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Mide kanseri tedavisi

Mide kanseri tanısı ile kanser tam olarak belirlenip ona göre tedavi yöntemi seçilir ve tedavi sürecine başlanır. Uzman doktor ekibi ve tam donanımlı hastanelerde bulunmak bu tedavi süreci açısından iyi olacaktır. Mide kanseri tedavisinde kansere neden olan tümörün uygun şekilde çıkarılması tedavinin en önemli kısmını oluşturur. Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süresi açısından çok önemlidir. Ameliyat esnasında hastalığın aşmasına göre midenin belirli yani yaranın olduğu yer yada midenin tamamen alınması söz konusu olmaktadır.

Bu aşamada midesinin hepsi alınan hastalara bağırsak kısmından yeni bir mide yapılarak hastanın ilerleyen hayatında sağlıklı bir ömür sürmesine sebep olacaktır. Bu tür hastalara midelerini yormadan az ama sürekli besin alabilecekleri bir diyet listesi hazırlanır. Bazı hastalara da ameliyattan sonra ışın tedavisi veya ilaç tedavisi de yapılmaktadır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?