Lavanta Çiçeginin Faydaları Nelerdir. Seviyeli Sohbet mobil sohbet:

admin     28-12-18      97 gösterim     Sağlık     Lavanta Çiçeginin Faydaları Nelerdir. Seviyeli Sohbet mobil sohbet:

Lavanta Çiçeğinin Faydaları:

Hizlı bir şekilde büyüyüp yayılabilen lavanta Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan ve yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Lavantanın yaygın olarak kullanılmasının nedeni, gıda ve kokulardan kozmetik ve bitkisel ilaçlara kadar geniş bir uygulama alanına sahip olmasıdır. Lavantanın faydalarına ve kullanım yöntemlerine gelin yakından bakalım.

Lavantanın Faydaları Nelerdir:

Sadece kokusu ve lezzetiyle bilinen lavantanın sağlığa da oldukça faydası vardır. İşte lavantanın öne çıkan faydaları Kaygı ve stresi azaltır Lavanta, anksiyete ve stresi yatıştırmada yardımcıdır. Lavantanın bu faydasını görmek için birçok farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Lavanta yapraklarını  ve çiçeklerini ellerinizle öğüterek, yüzünüze tonik yapabilirsiniz. Bu uygulama, düşüncelerinizi hafifletip, ruh halinizi dengeleyerek beden ve zihninizi rahatlamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra lavanta çayı demleyerek de aynı etkiye sahip olabilirsiniz. İçerisindeki antioksidan bileşenler, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini düşürmek için endokrin sistemi destekler.

Lavanta uyku problemlerini çözer: Uykusuzluk ya da huzursuz uyku ile düzenli olarak mücadele ediyorsanız, hayatınız olumsuz seyrediyor demektir. Bunun için sıcak suda birkaç lavanta çiçeği hazırlayarak içmeniz rahat ve huzurlu bir uykuyu size getirecekti.
İltihap gidericidir: Lavanta çiçeklerini banyo suyunuza eklerseniz ve uzun bir süre bekletirseniz, iltihap önleyici bileşenler iltihapların azalmasına yardımcı olabilir. Lavantanın antioksidan özellikleri de oldukça güçlüdür.

Lavanta cilt bakımında yardımcıdır: Cildinize her zaman dikkat etmek istiyorsanız lavanta suyu dolu bir sprey şişesini yanınızdan ayırmayın. Cildiniz tahriş olmuşsa ya da kuruysa sadece o bölgeye lavanta suyunu püskürtün ve rahatlamanın tadını çıkartın. Bu aynı zamanda sedef hastalığı, egzama ve akne gibi kronik durumlarda da işe yarayabilir.
Lavantanın antiseptik özelliği vardır: Yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesi için yaralarınızın üzerine ezilmiş lavanta yapraklarını örtün. Bu enfeksiyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
Lavanta saç bakımı için oldukça faydalıdır: Saç dökülmesinden veya saçınızın kalitesini etkileyen herhangi bir durumdan rahatsızsanız, lavanta bazlı şampuan kullanabilirsiniz. Bazı organik kozmetik ürünler pahalı olabilir ya da içerisinde sert kimyasallar barındırabilir. Eğer böyle bir durumdan şikayetçiyseniz lavantayı demleyip, karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu etkili bir şampuan işlevi görecektir.

Lavanta çayı nasıl hazırlanır:

2 bardak suyu ocağın üzerinde kaynatın. İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeği koyarak, yaklaşık olarak 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından 15 dakika kadar demlenmesine izin vererek, içebilirsiniz. Arzu ederseniz bal ve limon ile tatlandırılabilir.

Lavanta çayının faydaları nelerdir:

Sinirleri yatıştırmak ve sakinleşmek için kullanılabilir. Lavanta Çayı . Kişilerdeki kaygıyı azaltan, ruhsal gel gitleri ortadan kaldıran bir çaydır. Uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Uyku düzensizliklerinde, akşam tok karnına içilecek çayın faydası büyüktür. Vücutta olan şişkinliği azaltır.

Özellikle karın şişkinliği için çok faydalıdır. Kolik tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Migren baş ağrılarını giderir. Sakinleştirici etkisiyle baş ağrılarının etkisinden kurtulmanızı sağlar Karaciğer sorunlarını hafifletir. Saç dökülmelerini önler.

Saçlarda kepeklenmenin önüne geçer. Kabızlık ve ishal sorunlarını tedavi ettiğinden sindirim sistemini rahatlatır Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Bu etkisini terlemeyi arttırarak gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan basıncının dengelenmesine katkısı olduğundan, tansiyon hastalarına tavsiye edilir. Ağız kokuları için kullanılır. Vücutta oluşan ateş yükselmelerinde faydalıdır.

Romatizma ağrılarını hafifletici etkileri vardır. Cilt sorunları bulunanlar bu çayla yapacakları buhar tedavisiyle şifa bulabilirler. Oldukça etkili bir antiseptik olduğundan, zatürre tifo, difteri gibi hastalıklarda kullanılabilir.

Ağız ve boğaz ağrılarında, diş ağrılarında gargara olarak kullanılan çay, etkili bir şifalı ilaç niteliğindedir. Evin içinde kaynatılan lavanta çayı etkili kokusuyla havayı temizler.Gulsohbeto.com.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?