Hurmanın Faydaları Nelerdir:

admin     09-12-18      50 gösterim     Sağlık     Hurmanın Faydaları Nelerdir:

Hurmanın Faydaları Nelerdir:

Hangi hastalıklara iyi gelir:          

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Vatandaş iftar sofralarının olmazsa olmazı hurmanın faydalarını merak ediyor Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın zira hurma berekettir diye buyurmuştur.Peki hurmanın faydaları nelerdir.

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma en temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum magnezyum potasyum fosfor demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

Hurma Ramazan ayi ile özdeşleşmiş bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Ramazan ayının sultanı ve Peygamber efendimiz (SAV) in sofrasının temel gıdalarından biridir. Ancak yılın diğer aylarında da kendisin ihmal etmemekte fayda var Zira hurmanın, sağlığımız için öyle faydaları var ki saymakla bitmiyor. İşte detaylar.

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR:

100 gr yağsız kırmızı et yaklaşık 150 kalori, 100 ğr hamsi 108 kalori 100 gr palamut 160 kaloridir. 100 gr hurma ise yaklaşık 300 kaloridir. Görüldüğü gibi hurma, aynı miktardaki kırmızı etin 2 katı balık etinin 2-3 katı kadar enerji vermektedir Bu haliyle hurma tam bir enerji deposudur ve ağır işlerde çalışan, yorgunluk, halsizlik hisseden kişiler için oldukça faydalıdır

İçerdiği yüksek orandaki lif sayesinde kolon göğüs ve rahim kanseri riskini azaltıyor Taşıdığı vitamin ve minerallerle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır Güçlü bir antioksidandır Bu özelliği ile yaşlanmayı geciktirdiği gibi vücudu zararlı maddelere karşı da korur.

Bronşit verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Balgam ve öksürüğü yatıştırıcı özelliğe sahiptir Vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir. Kemik erimesini önler.

Rahim kaslarını güçlendirdiği için doğumu kolaylaştırıcı etkiye sahiptir Bol miktarda fosfor içerdiğinden kısırlık tedavisine yardımcı olur Hurmanın kan yapıcı özelliği vardır Anemi kansızlık hastalığına iyi gelir. Yapısındaki potasyum çocukların büyümesini ve gelişimini sağlar Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır Vücuda enerji ve kuvvet verir  Ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlar hurmanin faydalari.

Stresi ve gerginliği azaltır Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir Kalp krizi riskini azaltır Hafıza kaybına mani olur Karaciğere oldukça faydalıdır Gözleri kuvvetlendirir Sinir sistemini güçlendirir.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?