Yenibaharın Faydaları Nelerdir Her Bir Tanesi Şifa Deposudur:

admin     22-01-21      82 gösterim     Genel, Sağlık     Yenibaharın Faydaları Nelerdir Her Bir Tanesi Şifa Deposudur:

Yenibaharın Faydaları:

Gulsohbeto.com. Yenibahar Damar sertliğini önler, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir, unutkanlığı giderir ve vücudu direncini artırır. Bunun yanı sıra ağrıları hafiflettiği ve kas ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. İşte yenibaharın bilinmeyen tüm faydaları. Tropikal bölgelerde yetişen bir bitki çeşidi olan yenibahar son günlerde popüler olması sebebiyle faydaları büyük merak konusu oldu. Yenibahar olarak adlandırılan pimenta bitkisi mersin giller familyasından baharat elde edilen bir bitkidir Her tarafı kokuludur. Kokusu ve tadı tarçın, karanfil, karabiber ve hindistancevizine benzer Baharat olarak kullanılır. Özellikle köftelerde tercih edilir. 

Yenibaharın Faydalarını Nelerdir:

Sıklıkla gaz sıkışması sorunu yayan kişilerin yemelerine eklemesi tavsiye edilir. Sindirim sisteminde yanan sorunları önler. Mide ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Bulantı ve kusmayı engeller. Kan dolaşımını dengeler. Damarlarda yağ birikmesini önler. Özellikle damar duvarlarının sertleşmesinin önüne geçerek kalp ve damar hastalıklarının yanmasını engeller.  

Güçlü bir anestezi özelliğine sahiptir:

Bu yüzden ağzı içi yara ya da diş iltihaplanmalarında doğal ilaç olarak kullanılabilir. Ağız içindeki atık gıdaları temizleyerek koku oluşmasının da önüne geçer. Yenibahar baharatı yemeklere eklendiği zaman sağlam bir gaz giderici özelliğe sahiptir. Sindirimi pozitif yönde etkileyen bu baharat, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi sorunların giderilmesinde de önemli bir rol oynar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Vücutta kan dolaşımını hızlandırır:

Vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Potasyum içermesi sebebiyle kan basıncını kontrol etmeye ve kalp hızını düzenlemeye yarar. Yenibaharın anti mikrobik, anti bakteriyel ve antiseptik yönleri diş sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bakterilerle mücadele etme özelliğine sahip olması diş ve diş eti sağlığına katkı sağlıyor. Aktif bileşenleri sayesinde iltihapları ortadan kaldıran bu baharat aynı zamanda gut, kas ağrıları ve hatta hemoroide de iyi geliyor.Gulsohbeto.com.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?