Ülser nedir ülser tedavisi yöntemleri

admin     01-06-17      209 gösterim     Sağlık     Ülser nedir ülser tedavisi yöntemleri

Ülser nedir ülser tedavisi – Mide ülseri nedir?

Ülser, sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşan yara türüdür. Mide ülseri ise, Mide iç kısmının mide asidi ile parçalanması durumunda oluşan bir hastalıktır. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir ancak bazı insanlarda bu üretim biraz daha fazla olmaktadır.

Hastalığın oluşma nedenleri nelerdir?

Midenin iç kısmında mideyi koruyan ve yapısının bozulması engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır. Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir. Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.  Aşırı sinir, stres, sigara, alkol, kullanılan bazı ilaçlar ve çay gibi belli başlı kavramlar mide ülserinin ortaya çıkmasında en büyük etkenlerdir.

Mide-Ülseri

Ülserin belirtileri nelerdir?

Aslında kendi başına bir çok belirtisi mevcuttur ama gözle görünen başlıca belirtiler yer almaktadır. İlk aşamalarda mide ekşimesi ve bir ağırlık meydana gelmektedir. Bu belirtiler daha ilk aşamalar olduğu için çokta önemsenmemektedir. Fakat ilerleyen aşamalarda artık, kusma, yorgunluk hissi ve zayıflamalar başlar. İlk aşamalarda görülmese de son aşamalara doğru artık ağızdan kan gelme durumları söz konusu olmaktadır. Bu durum artık yaranın yani ülserin ilerlemiş halini göstermektedir. Bazı hastalarda kusma esnasından ziyade büyük abdestinde kan görülebilir. Bu durum karşısında kesinlikle bir doktora başvurmanız an meselesi olmuştur.

Ülser tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalık tedavi konusunda zorluk çıkarmamaktadır. Fakat evreleri atlar iseniz bu durum tamamen bir anda değişebilir ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Hastalığın ilk aşamasında erken teşhis koyulup ardından tedavi yoluna gidilirse basit ilaç tedavileri ile hastalık tamamen atılmış olur.  İlaçlar hastalığı oluşturan bakterileri yok etmek ve mide asidini düzene sokmak için kullanılır. Stres bu hastalık için çok tehlikelidir ve bu yüzden hastalığın tedavi sürecinde kesinlikle moraliniz olması gerekenden daha yüksek olmalıdır. Moral konusu sadece bu hastalık için değildir ve diğer bütün hastalıklarda moral ve motivasyon yüksekliği içinde bulunduğunuz hastalığı yenme konusunda sizin en büyük yardımcınızdır. Yukarıda yazdıklarımdan haricen tedaviye destek olabilecek ek bilgileri de aşağıda vermek istiyorum.

mide-ca

1- Düzenli bir şekilde istirahat etmeniz tedavi açısından iyi olacaktır.

2- Yemek saatlerini asla kaçırmayın ve kesinlikle düzenli yemeğe dikkat edin.

3- Sigara, alkol ve bunlara benzer hem nikotin hemde asidik malzemelerden kesinlikle uzak durun.

4- Bulunduğunuz oda ve ortamları kesinlikle günlük olarak havalandırın.

Çörek otunun ülsere faydası için tıklayınız

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?