SUMAK FAYDALARI:

admin     12-12-18      47 gösterim     Sağlık     SUMAK FAYDALARI:

SUMAK FAYDALARI: 

Nelerdir:

C vitamini  deposu olan bu şifalı baharat, antioksidan deposudur

Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

İshale iyi gelmesi de Sumagın faydaları arasındadır.

Diyabet yani şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Artrit gibi kemik rahatsızlıkları ve deri iltihabına fayda sağlar.

Sumak yapraklarından hazırlanan lapa ile deri döküntüleri iyileştirilebilir.

İltihaplı diş etleri ve dudaklara karşı yaprakları iyi gelir.

Kanser rahatsızlığına yarar sağlar.

Hazımsızlığa iyi gelir, sindirim sistemini rahatlatır.

İdrar kaçırma, idrar tutamama rahatsızlığına iyi gelir.

Kış Hastalıklarına Karşı Koruma Saglaması Sumak Faydaları Arasındadır:

Kışın grip nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma oranı artar. İlaç kullanmaktansa farklı baharatlar sebzeler ve meyveler ile hastalıklara karşı korunmak mümkündür. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan çeşitli baharatlar ve bitkiler kullanılarak vücut direnci yükseltilebilir. Kış hastalıkları arasında bulunan soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı koruma sağlaması sumak faydaları arasındadır. Anti mikrobiyal özelliği vardır Bu sayede bakterilere karşı vücudun mücadele etmesine yardım eder Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır Bronşite karşı da iyi gelir Solunum sistemini rahatlatıcı özelliği vardır Yaprakları kaynar suda demlenir ve bu su ılındıktan sonra gargara yapılırsa boğaz ağrısına yarar sağlar.

Sumak Faydaları İle Bir Araştırma:

Bu şifalı bitki hakkında birçok araştırma mevcuttur. Alman Bioscience dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre sumak tohumlarının akciğer enfeksiyonuna ve bu enfeksiyona neden olan mantara karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan diğer araştırmalara göre, diyabet ve obeziteye karşı da bu şifalı baharatın iyi geldiği belirtilmiştir. Kan şekerini düzenler. Kolesterolü de düzenleyici etkisi vardır.

İdrar Söktürücü Özelligi Vardı:

Sumak idrar söktürücü özelliği olan bir bitkidir. İdrar üretimine katkıda bulunarak vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yardım eder. Mesane ve ağrılı idrara çıkma durumlarına iyi gelir. Aynı zamanda bağırsaklara da yarar sağlar.

Kadın Hastalıklarına Karşı Sumak Faydalıdır:

KKadınların hayatları boyunca erkeklere göre birçok farklı rahatsızlığı bulunmaktadır. Kadın hastalıklarına karşı sumak da kullanılarak şifa bulunabilir. Vajinal akıntılara iyi gelir. Adet düzensizliği yada adet döneminin kramplı geçmesi gibi durumlarda fayda sağlayan bir bitkidir. Yeni bebeği olan annelerin bir sıkıntısı da sütlerinin az olmasıdır. Sumağın anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır suma

Sumağın Soslarda Salatalarda Ve Yemeklerde kullanılır:

Sumak çok iyi bir salata sosu malzemesidir. Neredeyse bütün soslara sumak kullanılabilir. Tatlı eksi sosların içerisine doğal asidik tadı nedeniyle çok yakışır. Nar ekşisinin olmadığı zamanlarda nar ekşisini ikame eder sarmada özellikle arabaşında kısırdada guzel oluyor.

Sumağın Zararları nelerdir:

Belirli ölçülerde tüketildiğinde faydalı bir bitkidir. Fakat unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır Fazla sumak tüketilirse kabızlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyonu olan kişilerin kullanması zararlıdır. Ayrıca bazı sumak türleri zehirli olabilir rastgele toplanarak tüketilmemelidir.

 

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?