Portakalın faydaları:

admin     28-04-17      164 gösterim     Sağlık     Portakalın faydaları:

Portakalın Faydaları:

C vitamini meyvelerinden olan portakal vücutta ciddi onarımlara sahip olan bir meyve türüdür.Soğuk havalarda ortaya çıkan salgın gibi hastalıklarda gerekli olan bütün vitaminler ve bağışıklık sistemi için gerekli olan her şey portakalın ana yapısında bulunmaktadır. Portakalın faydasını artırabiliriz. Mesela portakal cildi besleyerek dinç kalmasını sağlayabilir. Portakalın faydaları başlığını altta ana başlıklarla anlatmaya çalışacağım

Portakalın faydaları nelerdir?

Portakal,Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur. Sadece portakalın içi değil aynı zamanda portakal kabuğunun faydaları da oldukça fazladır. Aslında kabuktaki vitaminler içinden fazladır desek yanlış tabir kullanmış olmayız.

Zengin C vitamini içeriği sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve vücutta ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğinde ki folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere oldukça faydalıdır. Ancak portakalın suyu sıkıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Aksi takdir de içeriğinde yer alan maddeler besin değerini kaybetmektedir. Portakalın kabuğunda bulunan esans sivilcelerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Portakal Nasıl Kullanılır? Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.Gusohbeto.com & Aylinsohbet.com.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?