Karanfilin Faydaları Nelerdir:

admin     24-12-18      58 gösterim     Sağlık     Karanfilin Faydaları Nelerdir:

Karanfilin Faydaları Nelerdir:

Karanfilin Faydaları:

Yağın ana kimyasal bileşeni güçlü kokusundan sorumlu olan öjenoldür. Antioksidan, ağrı kesici, mikrop ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Başta ağız sağlığı olmak üzere tıbbı kullanımlarına ek olarak tarımdan kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılır.

Sindirim Saglığını Korur:

aranfil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak sindirimi iyileştirir Şişkinliği, gastriti, hazımsızlığı ve mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ülser ve gastrit oluşumunu önler.

Karanfil bir dizi hastalık yapan mikroba karşı antibakteriyel özelik taşır  Karanfil özleri, mikropları öldürecek kadar etkilidir karanfil ekstreleri kolerayı yayan bakterileri de önler.

Özellikle akciğerde tümör oluşumunu engellemede ve akciger kanserinin erken aşamalarında hastalığı kontrol etmede yardımcı olabilir.

aranfil, organları serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur ve bolca antioksidan içerir. Metabolizma, uzun vadede karaciğerdeki antioksidanları azaltırken serbest radikal üretimini ve kandaki yağ oranını artırır. Karanfilin özündeki hepatoprotektif etki karaciğeri korumaktadır.

Diyabet hastası olan kişilerde, vücut tarafından üretilen insülin miktarı ya yetersizdir ya da hiç üretilmez. Çalışmalar karanfillerden elde edilen özlerin insülini belli şekilerde taklit ettiğini ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Kemikleri ğüçlendirir Korur:

Karanfillerin içeriğindeki bileşikler kemik yoğunluğunun ve kemik mineral içeriğinin korunmasında, ayrıca osteoporoz durumunda kemiklerin gerilme direncinin arttırılmasında özellikle yararlı olmuştur.

Karanfil, Hint tıbbı Ayurveda’da bağışıklık sistemini geliştirip koruyan bitkiler arasında sayılır. beyaz kan hücrelerisi sayısını arttırarak  bağışıklık sistemini iyileştiren bileşikler içerir günde bir tane karanfil çinemek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ağrıları azaltır Ve iltihabı Önler:

Karanfilde hafif anestezik ağrı kesici özellikler kazanmasını sağlayan öjenol vardır. Bu uçucu aromatik yağın ağrı reseptörlerini alıcılarını uyararak ağrıyı azaltma kabiliyetine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle diş baş ve kas ağrılarında çok etkilidir Ayrıca yapılan araştırmalarda deney kobaylarına uygulanan karanfil özündeki öjenolün ödem kaynaklı iltihaplanmayı azalttığı gözlenmiştir.

Karanfil, çeşitli ağız hastalıklarına neden olan aız bakterilerinin gelişmesini önler Ağızda bulunan mikropları öldürür. Ağrı kesici özelliği ile diş ağrıları için de kullanılabilir.

Hafızayı güçlendirir güçlenmesini sağlar  zihin yorunluğna iyi gelir
Baharat olarak kullanıldığında
Metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur.

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?