Greyfurtun Faydaları Nelerdir:

admin     22-01-21      48 gösterim     Genel, Sağlık     Greyfurtun Faydaları Nelerdir:

Greyfurttun Faydaları:

Aylinsohbet.com. Greyfurt, turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahip acı-tatlı bir kış meyvesidir. Sağlık için çok faydalı olan bu meyve güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser gelişimini önler. Kalp sağlığını korur, tansiyonu ve kolesterolü düzenler, insülin direncini azaltır.

Kalp Krizi Riskini Azaltır:

İçeriğindeki C vitamini, potasyum, likopen ve lifli yapısı ile kalp ve damar sağlığını korumaya katkıda bulunan greyfurt, kalp krizi ve artrit sorunlarının yaşanma olasılığını azaltıyor. Kan basıncını düşürerek tansiyonu ve kan akışını iyileştiren greyfurtun ideal düzeyde tüketimi, adeta sağlığa sağlık katıyor. Araştırmalar her sabah bir su bardağı greyfurt suyu içmenin kalp sağlığını desteklemeye önemli ölçüde yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. 

Kansere Karşı Savaşır:

Greyfurtun faydaları arasında kansere neden olan serbest radikallerin birikmesini önleyerek kanser riskini azaltması da sıralanabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerin en büyük sorunlarından olan prostat kanseri, kolon kanseri ve hemen hemen her yaşta görülebilen yemek borusu kanseri ile mide kanseri olasılığı bulunan kişilerde greyfurtun koruyucu kalkan görevi gördüğü gözlemlenmiştir. Peki greyfurt bunu nasıl barabiliyor. Zengin besin içeriği sayesinde kanserojen maddelerle mücadele eden greyfurt, kanserli hücrelerin ortadan kalkmasına da katkıda bulunmaktadır. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur:

Düşük kalorili bir meyve olan greyfurtun faydalarından bir diğeri de sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi desteklemesi. Lifli yapısı ile uzun süre tok kalmayı mümkün kılan greyfurt, bol sulu içeriği ile de yağ yakımını daha kolay hale getiriyor. 

Cilt Sağlığını Destekler:

C vitamini yönünden oldukça zengin olan greyfurt, güne ışınlarının ve havanın yol açtığı cilt hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, hücre onarıcı özelliği ile cildin eski esnek yapısına kavuşmasına katkıda bulunan greyfurtun içeriğindeki A vitamini de sağlıklı ve ışıltılı bir cilt görünümü elde etmeyi mümkün kılar. Kırışıklık görünümünü azaltmayı desteklediği bilinen greyfurt, tüm bu yönlerinden dolayı kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan bir kaynaktır.

Gulsohbeto.com.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?