Chia Tohumunun Faydaları:

admin     06-05-20      47 gösterim     Sağlık     Chia Tohumunun Faydaları:

Chia Tohumunun Faydaları:

Gulsohbeto.com.Türkiye’de de rahatça ulaşabileceğiniz chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyorİçerdiği lif ve omega-3 yağları sayesinde chia tohumu, sağlıklı beslenme denince ilk akla gelen besinler arasında… Kullanımı Aztek Uygarlığı’na kadar dayanan chia tohumu, Mexico ve Guatemala’da yetişiyor.

Daha çok lif alın.28 gram chia tohumunda 11 gram lif vardır. Bu da günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Chia tüketmeye başlamak, yeterince lif aldığınıza emin olmanın en iyi yollarından biridir.

Omega-3 depolayın Chia tohumlarının her 28 gramında 5 gram omega-3 vardır. Omega-3 beyin sağlığı için çok önemlidir.Protein Chia tohumları aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve kolesterol içermez. 28 gramında 4.4 gram protein vardır, günlük ihtiyaç kişiye göre değişse de bu miktar neredeyse %10’u karşılar.

Daha kolay doyun.Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kalp sağlığınızı koruyun.Cleaveland Clinic’e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Bu kalbiniz için iyi haber!

Performansınızı arttırın.Aztek ve Maya uygarlıkları chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası” olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Yakınlarda yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

Daha güçlü dişler ve kemikler:

28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %18’ini karşılar. Kalsiyum diş ve kemik sağlığınız için önemlidir ve osteoporozu önler.Bolca fosfor 28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayan chia tohumları, vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur.

Manganezi unutmayalım.Manganez sıkça bilinen bir besin olmasa da, sağlığımız için önemlidir: kemiklere iyi gelir ve vücudun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına yardımcı olur. 28 gramlık chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın %30’u vardır. Chia tohumları glüten içermez. Ancak glütenli gıdalar işleyen tesislerden gelmediğine dikkat etmeniz gerekir.

Chia Tohumlu Smootie.Dikkat etmeniz gereken nokta şu; chia tohumu su toplayan bir bitki. Yani sıvı ile temas ettiğinde emiyor ve jelimsi bir kıvam alıyor. Bu yüzden tüketirken bol su içmeniz ve yemeklerinizin kıvamını arttıracağı için ilave su eklemeniz gerekir. Bu özelliğinin çok iyi bir tarafı da var. Chia tohumu ile son derece sağlıklı ve kolay olduğu kadar lezzetli bir puding yapmanız mümkün.

Chia Tohumlu Puding.Bütün bunlara ek olarak chia tohumunu vegan beslenmede yumurta yerine kullanmanız da mümkün. Bunun için önce chia tohumlarını bir kahve öğütücü, blender veya rondoda toz haline gelene kadar öğütün. 1 yemek kaşığı toz chia tohumuna 3 yemek kaşığı su ekleyip iyice karıştırın ve buzdolabında 15 dakika bekletin. Bu ölçü, 1 yumurtaya denk geliyor. Bunu fırında pişen her türlü kek, ekmek tarifinde kreplerde satalarınızda kurabiyelerde kullanabilirsiniz ve öğütüp sabahları bi tatlı kaşığı  yiye bilirisniz ben  bi çok yiyceklerde kullanıyom tavsiye ederim Afiyet olsun Gulsohbeto.com.Aylin

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?