Uyku kaçıran yiyecekler ve içecekler

Uyku problemi neden olur?

Uyku-kaçıran-yiyecekler-ve-içecekler

Bu insanların en büyük sorunu haline gelmiştir ve buna çözüm aramaktadırlar. Uyku problemi nedenleri diye internetler de çözüm arayan kişiler aslında nedenini bilmektedir. Hayat mücadelesi bu zamanlarda artık daha da zorlaştığı için yatarken bile stres sıkıntı halleri uykunun kaçması için yetecek en büyük faktördür. Keşke sadece uyku kaçsa diyebilirim. Belirli bir zaman bu kadar uykusuzluk ve yorgunluk daha değişik hastalıklara yol açmaktadır.

Bu sorunu tek başınıza aşamıyorsanız en güzel yöntem bir doktora görünmenizdir. Bazı insanlar bunu bir sorun olarak algılasa da doktora gitmek yerine çok yanlış bir tedavi yöntemi olan, doktorsuz kendi kafalarına göre kullandıkları ilaçlardır. Bu ilaçların başında uyku hapları gelmektedir. Bu durum karşısında asla doktor kontrolü olmayan ilaçları kullanmayınız.

Uyku Kaçıran Yiyecekler Ve İçecekler

Uyku sağlıklı bir yaşam için şarttır. Hepimiz isteriz ki gece başımızı yastığa koyduğumuzda rahat bir şekilde uyuyalım. Bazı insanlarda uyku problemi yaşanmaktadır. Bu nedenle de uyku kaçıran yiyecekler ve içecekleri sizler için hazırladık ve bir liste hazırladık. Uyku bozukluğu testine girenlerin %75 oranındaki insanların sorunları düşünce ve stres olarak sonuçlanmıştır. Sayacak olursak aslında uyku probleminde etkili çok maddeler sıralanabilir.

Stres ve düşünce başta etkili olsa da daha birçok şey bu konuda tetikleyici olabilir. Örneğin dengesiz beslenme, fazla alkol ve sigara tüketimi gibi vücudu uyuşturan maddeler de uyku halindeki insanlara zarar verip uykularının kaçmasına neden olabilir. Doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar belli bir zaman sonra vücutta patlaklar vererek aynı şekilde sorunlar yaratabilir.

uyku-kapak

Uyku kaçıran faktörler!!

  • Yemeklerde kullandığımız sarımsak, acı biber ve diğer baharatlar mide yanması yaptığı için uykumuzu kaçırır.
  • Şekersiz Türk kahvesi içerisindeki kafein çok yoğun olduğundan sinirleri uyarır ve uykumuzun kaçmasını sağlar.
  • Akşam geç saatlerde ya da gece yarısında yenilen yemekler sindirimi geciktirdiğinden uykuyu kaçırır.
  • Yemeklerin ve içeceklerin hızlı bir şekilde yenilmesi veya yutulması midede hava oluşturacağından şişkinlik yapar ve uykuyu kaçırır.
  • Fasulye, brokoli, mercimek, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi yemekleri geç saatlerde yemek uykusuz bırakır ve sık sık uyanmalara neden olur.
  • Çay, çikolata ve kola gibi kafein içeren maddeler uykunun kaçmasına neden olur, çünkü bu kafeinler vücutta 12 saat boyunca kalmaktadırlar.
  • Yüksek derecede kafein içeren enerji içecekleri uykunun açılmasını sağlayıp uykusuz kalmanızı sağlar.
  • Hazır almış olduğumuz meyve suları asitli gıdalar olduğundan bunlar da uykumuzun kaçmasına neden olmaktadır.
  • Yatmadan önce alınan alkoller de uykunun düzenini bozar ve uykunun kaçmasına neden olmaktadır.
Okunma Sayısı ; 964 views

Uyku kaçıran yiyecekler ve içecekler Benzer Yazılar

Kemoterapi nedir nasıl tedavi edilir? Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek ve bu hücrelerin çoğalmasını engellemek amacıyla yapılan bir ilaçlı
Ülser nedir ülser tedavisi – Mide ülseri nedir? Ülser, sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında meydana
Çörek otu her derde deva oluyor Çörek otu, geçmişten günümüze kullanılan en faydalı şifalı bitkiler arasında ilk sırada yerini almıştır.
Son yılların en çok gözlenen hastalıklarından birisi mide kanseridir. Sizlere bu yazımızda Mide kanseri nedir ve nasıl tedavi edilir bu konu
Zatürre nedir nasıl tedavi edilir? Zatürre nedir nasıl tedavi edilir bu soruların cevabını adım adım sizlere vereceğim. Aslında bu hastalığı

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Uyku kaçıran yiyecekler ve içecekler Etiketler