Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bilye Kekiğin Faydaları Nelerdir:

Top Kekigin Faydaları Neler Görelim:

Bilye Kekik:

güçlü bir kokusu olan ballıbabagiller familyasından olan çok yıllık otsu bitkidir. Thymus vulgaris Latince adı olan bitkinin anavatanı Akdenizdir. Güney Batı Anadolu bölgesi ülkemizdeki bilye kekik bitkisinin en yaygın yetiştiği yerdir. Kekik türleri arasında geniş yaprakları olan, ilk görünüşte naneye benzeyen bitki olsa da, çiçeklerinin bilyeye benzemesi nedeniyle bilye kekik olarak anılır. Bu tür kekiğin oldukça keskin bir kokusu bulunur. Özellikle et yemeklerine ilave edildiğinde, aroması yemeğin lezzetini arttırır. Domatesli yemekler, omletler, çorba ve pizzalarda pek çok kişi tarafından tercih edilen kekik türüdür. Yemek soslarının hazırlanması içinde en uygun kekik türüdür. Ayrıca halk arasında yemeklerin sindirimini de kolaylaştırdığına inanılır. Bu yüzden hazmı zor yemeklerde bilye kekik kullanımı yaygındır.

Halk arasında eskiden beri bilinen bilye kekik, Romalılar döneminde bile depresyonda kekik yağı şeklinde kullanılırdı. Bilye kekik günümüzde zayıflatıcı etkisiyle bilinmektedir. Bu şifalı kekik türü genel sağlık açısından sayısız fayda sağlamaktadır. Bilinçli şekilde kullanılırsa, bu faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.
Bilye kekik çay olarak, ekstrakt tentür, yağ, sabun ve şampuan olarak yaygın olarak kullanılır. İçeriğinde uçucu yağlar olduğundan, ilaç üretiminde de kullanılmaktadır. Bilye kekik çayının sindirimi düzenlemede, mide gazlarını gidermede, öksürüğün tedavisinde, kan dolaşımının düzenlenmesinde, ruhsal sorunlarda oldukça yararlı olduğu bilinir. İçeriğindeki maddeler, bileşimler sayesinde antiseptik özelliği bulunduğundan, ev hijyeninde de kullanımı yaygındır.
Bilye kekik uygun koşullarda kurutularak, kapaklı cam kavanozlarda güneş almayan, serin ve kuru yerde saklanırsa 6 ay kadar tazeliğini koruyabilir. Görünümü top top şekilli olan, içimi oldukça güzel olan bilye kekik, bildiğimiz kekik gibi acı da olmaz. Normal kekik çayı bazı kişilerde tansiyonu yükseltebilir. Ancak bilye kekik daha hafif içimlidir. Zayıflama çaylarında bile rahatlıkla kullanılabilir.

Bilye Kekik Faydaları:

Kolesterolü dengeleme ve kanı temizleme özelliği vardır
Besinlerin sindirimini kolaylaştırır.
Özellikle kan kanseri tedavisinde destekleyici olur.
Astım, bronşit, nezle, grip gibi hastalıklarda bilye kekik faydalı olur
Mide ve bağırsakların çalışmasını düzenler
Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için bilye kekik tüketilmelidir
Kronik öksürükte düzenli olarak tüketilirse iyileşmeyi sağlar
Böbrek ve prostat hastalıklarında kullanılır
Kramp giderici özelliği bulunmaktadır.
Gaz giderici, balgam sökücü etkisi oldukça fazladır.
Boğazı yumuşatır nefes açıcı etkisi vardır.
Bilye kekik aynı zamanda kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılır. Bu kekik türü Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde yoğun olarak yetişir. Bu yöredeki insanlar bilye kekik ihracatı yaparak ekonomiye katkı yaparlar. Bitkinin özellikle zayıflamada kış aylarında vücut direncinin güçlenmesinde kullanımı yaygındır.
Okunma Sayısı ; 11 views

Bilye Kekiğin Faydaları Nelerdir: Benzer Yazılar

Ketanenin Ve Kestane Balının Faydaları: Havalar oğumaya başlayınca kestaneciler sokaklardaki yerlerini alır, pazar tezgahlarına kestaneler yığılır.
Lavanta Çiçeğinin Faydaları: Hizlı bir şekilde büyüyüp yayılabilen lavanta Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan
Karanfilin Faydaları Nelerdir: Karanfilin Faydaları: Yağın ana kimyasal bileşeni güçlü kokusundan sorumlu olan öjenoldür. Antioksidan, ağrı
Havucun Faydaları Nelerdir: Havucun Faydaları:   Havuç çok fazla tüketilen besinlerin başında gelir. Salatalarda ve yemeklerde yerini alır.
Mandalinanın Faydaları Nelerdir:         Mandalina Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Bilye Kekiğin Faydaları Nelerdir: Etiketler